• Hem
  • Om Öland
  • Om
  • Ölandsbrev
Mitt Öland
  • Smultronställen
  • Smak av Öland
  • Made on Öland
  • Händer på ön
  • Ölandsbrev
  • Smultronställen
  • Smak av Öland
  • Made on Öland
  • Händer på ön
  • Ölandsbrev
  • Made on Öland,  Smak av Öland,  Smultronställen

    7 saker att göra en regnig dag på Öland

    1 augusti, 2023 /

    Öland är ju känt som solen och vindarnas ö, men vad kan man hitta på när regnet öser ner utanför? Här kommer 7 tips på saker att göra en regnig sommardag.

    läs mer
    mittoland.se 0 kommentarer

    Du kanske också gillar

    Keramik och konst på Formgiveriet i Stenåsa

    1 februari, 2021

    Njut av vacker keramik i härlig miljö hos Paradisverkstaden

    20 januari, 2021

    Rakubränning hos Paradisverkstaden

    15 juli, 2020
  • Mitt Öland,  Smak av Öland,  Smultronställen

    Öländsk havtorn i massor hos Havtornsgården i Triberga

    19 mars, 2023 /

    Det öländska guldet, kanske man kan kalla havtornen. I alla fall om man frågar Havtornsgården i Triberga på sydöstra Öland som valt att specialisera sig på detta oerhört nyttiga orange bär.

    läs mer
    mittoland.se 0 kommentarer

    Du kanske också gillar

    Missa inget Ölandsnytt – Prenumerera på Mitt Ölands nyhetsbrev!

    10 november, 2023

    Mitt Ölands Julkalender 2023

    1 december, 2023

    Tävling: Vinn ett ex av boken Ölandstokar och Nollåttor av Elin Johansson

    3 januari, 2021
  • Händer på ön,  Smultronställen

    12 tips (måsten) inför Skördefesten

    29 september, 2021 /

    Med 900 aktiviteter under fem dagar kan det vara svårt att veta vad man ska välja under Ölands Skördefest. Mitt Öland hjälper dig med några personliga måsten inför Sveriges största Skördefest!

    läs mer
    mittoland.se 0 kommentarer

    Du kanske också gillar

    Självplock av jordgubbar i Färjestaden

    24 juni, 2021

    Påskön – 16 påsktips på Öland 2022

    11 april, 2022

    3 tips under Skördefesten

    27 september, 2024
  • Smak av Öland,  Smultronställen

    Mysigaste gårdshandeln hos Kalm Taste i Kastlösa

    28 juli, 2021 /

    Precis innan Kastlösa ligger vad jag tror kan vara en av mina absoluta favoriter bland gårdsbutiker - Kalm Taste.

    läs mer
    mittoland.se 1 kommentar

    Du kanske också gillar

    Kaffetuppen - Kafé i Köpingsvik på Öland

    Fika bland tuppar och höns hos Kaffetuppen

    20 juli, 2021

    En bit av Öland hos Lammbutiken i Äpplerum

    2 juli, 2020

    Chokladpraliner hos Fröken Frankenstein

    17 augusti, 2020
  • Smak av Öland

    Öländsk påskmust från Sodaverket

    1 april, 2021 /

    Sodaverket, som tillverkas hos Kackelstugan på Öland, har tagit fram en öländsk påskmust.

    läs mer
    mittoland.se 0 kommentarer

    Du kanske också gillar

    Ölandsvete från gårdsbutiken Isgärde Kvarn

    7 juli, 2020

    En bit historia hos Gårdby Kafé & Lanthandel

    29 augusti, 2020

    7 vinteröppna restauranger på Öland

    25 december, 2023
  • Made on Öland,  Smak av Öland,  Smultronställen

    Att handla öländskt

    4 februari, 2021 /

    Idag vill jag slå ett slag för att handla öländskt! Jag har varit inne på det tidigare, men det är både charmigare, godare och hjälper öns alla företagare!

    läs mer
    mittoland.se 1 kommentar

    Du kanske också gillar

    En bit av Öland hos Lammbutiken i Äpplerum

    2 juli, 2020

    Ljus för alla tillfällen hos Stickobrinn i Kastlösa

    10 juli, 2023

    Keramik och konst på Formgiveriet i Stenåsa

    1 februari, 2021
  • Händer på ön,  Made on Öland,  Mitt Öland,  Smak av Öland,  Smultronställen

    Mitt Öland – Årskrönika 2020

    31 december, 2020 /

    Det har blivit dags att se tillbaka på 2020 med en årskrönika från året som gott.

    läs mer
    mittoland.se 0 kommentarer

    Du kanske också gillar

    3 tips under Skördefesten

    27 september, 2024

    Ta en tur i magiska Trollskogen

    6 augusti, 2020

    Vad du inte får missa på Ölands Skördefest 2023!

    26 september, 2023
  • Smak av Öland,  Smultronställen

    Traditionellt bröd från Grönhögsbröd

    25 juli, 2020 /

    I Grönhögen, mitt emot Grönhögens kvar, ligger Grönhögsbröds gamla lokaler, där man fortfarande kan köpa hem limpor av olika slag! Fantastisk gårdsbutik med lokala råvaror.

    läs mer
    mittoland.se 2 Kommentarer

    Du kanske också gillar

    Mitt Öland – Årskrönika 2020

    31 december, 2020

    Ljuvliga crêpes och galetter hos Norrings Crêperie

    17 januari, 2021
    Foto på Ölands Söderbönor Café i Mörbylånga på Öland

    Året runt-fika på Ölands Söderbönor i Mörbylånga

    14 september, 2020

Emma – Mitt Öland
Hej! Emma heter jag bakom den här bloggen som jag har valt att kalla för Mitt Öland.

En stockholmare som träffade en ölänning, och resten är historia! Men i denna kärlekssaga fick jag även världens bästa ö på köpet – Öland!

Här vill jag dela med mig av mina smultronställen och hoppas att min kärlek till ön ska kunna smitta av sig på dig, och kunna ge dig några nya Ölandsfavoriter!

Läs mer

Mitt Öland på Instagram

mittoland.se

Missa inget Ölandsnytt!

Prenumerera på Mitt Ölands nyhetsbrev!

* obligatoriska fält

/* real people should not fill this in and expect good things - do not remove this or risk form bot signups */

Intuit Mailchimp

Upptäck Öland

  • Smultronställen
  • Smak av Öland
  • Händer på ön
  • Made on Öland

Mitt Öland

  • Om
  • Om Öland
  • Integritetspolicy
  • Mitt Öland

Säg hej

  • Mail: emma (at) mittoland.se
  • Instagram: @mittoland.se
  • Facebook: Mitt Öland
  • Nyhetsbrev

© 2023 MITT ÖLAND. ALL RIGHTS RESERVED
  • Hem
  • Om Öland
  • Om
Temat Ashe av WP Royal.