
Kroppkakor i trädgården hos Ninnis Kroppkaksbod
I Källa finns en av öns godaste kroppkakor, i en otroligt mysig miljö. Följ med mig till Ninnis Kroppkaksbod!
Vi diskuterar ibland vilka våra favoritkroppkakor på ön är, och en stor favorit är helt klart Ninnis Kroppkaksbod! Då vi dock håller till lite längre söderut är det inte så ofta vi får chansen att äta här, men så fort vi har planer i trakterna ser vi till att stanna till här för en lunch!

Som stockholmare gift med en ölänning är det obligatoriskt att äta kroppkakor, så klart! Och det var faktiskt här på Ninnis som jag åt min första kroppkaka. Även om jag inte gillar att erkänna det, så kan jag inte påstå att jag var helt såld då, men det hade definitivt ingenting med kroppkakornas kvalitet att göra!
Idag är jag kroppkakefrälst och äter det så ofta jag kan, och orkar! Där Ninnis då är en stor favorit, mycket på grund av det goda fläsket som är fint hackat och potatisen är odlad på den egna gården. Men även på grund av känslan man får här. Du köper dina kroppkakor i den lilla boden, här betalar du styckpris med tillbehören som ingår, och tar dig sedan ut i trädgården där du slår dig ner vid ett bord. Skulle vädret vara tråkigt finns det så klart platser inomhus också.

Grädde och lingonsylt är självklara tillbehör, i vår familj skippar vi faktiskt smöret. Med ett glas mjölk till, det är sedan gammalt! Jag längtar redan till vårt nästa besök här.
Vilka är dina favoritkroppkakor på ön?


4 kommentarer
Pingback:
Pingback:
Lisa Svenson
Hej!
Intressant artikel om Ninni och hennes kroppkakor. Vi har varit där och ätit säkerligen hundratalet gånger eftersom vi har fritidshus en knapp mil norr om Källa och jag har varit på Öland sommartid sedan jag föddes. Är dock inte gift med en ölänning som du är.
Ninnis kroppkakor är ju granterat godast, om man jämför med Evas och Arontorps. Så jag kan ju passa på att fråga, eftersom du gjort ett reportage om Ninnis kroppkakor, om du har hennes personliga recept till hennes kroppkakor? Jag vet att det var infört i Ölandsbladet för många år sedan, som vi klippte ut, men dessvärre även har förkommit. Posta receptet på den här sidan, eller maila mig om du har möjlighet.
Kram…
mittoland.se
Hej Lisa! Ledsen för väldigt sent svar, men tack snälla för fina ord! 🙂 Härligt att ni är så mycket på Öland och att ni har nära till Ninnis, mumsigt!
Jag har personligen inte fått hennes personliga recept, men jag har för mig att jag såg det i en bok rätt nyligen. Jag ska kika så skickar jag det till dig om jag hittar det! 🙂
Ha en fin påsk! Mvh Emma